V Čechách se pivo vařilo již okolo roku 993. To kníže Boleslav II. založil Břevnovský klášter, kde tento chutný mok prý připravovali. Tradice výroby tohoto nápoje pak pokračovala dále až do dnešních dnů. Od roku 2008 chrání název „české pivo“ dokonce Evropská unie jako zeměpisné označení. Každý Čech by tedy měl o pivu znát alespoň základní informace!
Co zdravého pivo obsahuje
Že se pivo vaří z vody (té obsahuje celých 92 procent), sladu a chmele asi většina z nás ví. Připomeňme si ale, co zdravého z těchto surovin pivo získává. K těm nejdůležitějším ze zdravotního hlediska patří:
• vitamíny řady B
• minerály – především hořčík, draslík, fosfor a křemík
• kyselina listová
• stopové prvky
Jak v našem těle působí
Pozitivně působí na naše trávení. Velice vhodné je „spláchnout“ s ním tučná jídla. Preventivně působí proti tvorbě ledvinových a žlučových kamenů. Dále přispívá ke snížení hladiny cholesterolu a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Je to nápoj alkoholický
I přes všechny zdravotní pozitivní účinky je pivo nápoj alkoholický! A při jeho konzumaci musíme samozřejmě počítat se všemi riziky, která popíjení alkoholu doprovází. I když pivo není tak „silné“, jako alkohol tvrdý, hrozí při jeho nadměrné konzumaci poškození ledvin, jater, slinivky a nervového systému. Kolik alkoholu pivo obsahuje záleží na jeho druhu. „Desítka“ obsahuje cca 4 procenta alkoholu, „dvanáctka“ cca 5 procent. Jakou rychlostí ho náš organismus odbourává záleží na více faktorech. Jaká je naše tělesná konstituce, celková kondice, ale i pohlaví. Ženy jsou v tomto případě v nevýhodě, odbourávají ho a vůbec snášejí hůř. Ale je to záležitost značně individuální. Měli bychom na to myslet předem, ještě než s větším „občerstvováním“ začneme.
Po pivu tloustneme?
Pivko není tak docela přímým viníkem přibírání ani „pivního mozolu“. Spíš podporuje trávení a chuť k jídlu. A my „uzobáváme“ při jeho pití nebo po něm. Tím samozřejmě roste příjem kalorií i bříško!