Pokud si chcete koupit či postavit dům nebo byt, pak s největší pravděpodobností sáhnete po hypotéce. Koneckonců, je to v současné době nejsnazší způsob, jak získat na danou nemovitost peníze. Problém ovšem může být v tom, jakou zvolit. Na trhu jich je dnes skutečně mnoho, a dělit je můžeme podle mnoha kritérií. Jedním z těch nejjednodušších a nejběžnějších je dělení na bankovní a nebankovní hypotéky americka-nebankovni-hypoteka.chttps://www.americka-nebankovni-hypoteka.cz/nebankovni_hypoteky/z. Zde samozřejmě záleží na tom, který subjekt ji poskytuje. Proč ale toto dělení?
Faktem je, že se od sebe v několika ohledech poměrně drasticky liší. A je rozhodně dobré mít o těchto rozdílech povědomí, než se pro některou z nich rozhodneme. Ty vyplývají především z pravidel, kterými se poskytovatel musí ze zákona řídit. Není žádným tajemstvím, že nebankovní subjekty mají poměrně volnější ruku, co se podmínek pro poskytnutí hypotéky týče. Mohou tak poskytnout například americký typ hypotéky, hypotéku bez registru či bez dokládání příjmu, a mnohé další.
Na druhou stranu zde není ani zdaleka tak přísně regulována jejich cena. To většinou znamená, že úroky a jiné poplatky jsou vyšší a sankce za porušení smlouvy, například za neplacení, přísnější. Mnohem více odpovědnosti tak leží na dlužníkovi, který sám musí uvážit, zda skutečně má dostatečně vysoký příjem.
Da druhou stranu banky sice mají přísnější kritéria pro poskytnutí, na druhou stranu nabízí vyšší stabilitu. Jsou zde také možnosti jako pojištění proti ztrátě příjmu, které nás chrání například v případě, kdy přijdeme o zaměstnání. A vzhledem k tomu, jak dlouho jsou hypotéky obvykle spláceny, je to rozhodně výhodné.
Nedá se říci, že by jeden typ byl lepší než ten druhý. Oba mají své výhody a nevýhody. Je tedy jen na nás, abychom posoudili, který z nich bude ideální zrovna pro nás, a také na který z nich máme vůbec šanci dosáhnout. Jen tak získáme vysněné nové bydlení s minimem starostí, a o to by nám mělo jít především.