Díky fotovoltaickým panelům můžeme ušetřit spoustu peněz, a proto je má řada lidí na střeše své nemovitosti. Návratnost se pohybuje většinou okolo 9 let.
Fotovoltaika na střechu
Solární energie
Každý z nás bydlí v domácnosti, jenž je napojena na elektrickou síť, a protože stačí elektrospotřebič zapojit do zásuvky ten hned funguje, což nám velmi usnadňuje život. Samozřejmě tato energie se musí někde brát, takže jde z elektrárny až k nám domů, kde ji spotřebováváme. U nás největší podíl výroby elektřiny mají bezesporu tepelné elektrárny, jenž fungují zejména díky spalování černého uhlí. Hned za nimi jsou jaderné, kde se využívá obrovské energie jádra radioaktivního materiálu.
My samozřejmě platíme účty za požívání této energie, které nás samozřejmě každý měsíc stojí dost peněz. A proto nastává otázka, jestli se nám nevyplatí pořídit levné fotovoltaické panely na střechu nemovitosti, které využiji solárních paprsků k výrobě elektřiny, kterou tedy budeme mít teoreticky zadarmo. Musíme však počítat s určitou životností panelů a počáteční investicí, protože díky tomu zjistíme, jestli se nám panely vyplatí a také za jak dlouhou dobu.
Fungující systém
My sami návratnost a účinnost fotovoltaiky jen těžko odhadneme, a proto je nejlepší kontaktovat specialisty, kteří danému oboru rozumí. Dívají se totiž například na intenzitu slunečního záření a celkově místo, kde budou panely umístěny, aby zde byl pro jejich provoz dostatek světla. Dále se musí zařídit kompletní zapojení a rozvržení tohoto systému, aby vše fungovalo, jak má. Vyrobenou elektřinu je nejlepší zpracovat pro svou potřebu, protože moc se ji nevyplatí posílat do elektrárny za účelem prodeje, kdy jsou ceny nastaveny dost nízko.
Nemusíte vůbec zoufat, protože na okruh se dá propojit také s baterií. Do ní jde přebytečná energie, která se tu hezky uloží a my ji můžeme využívat kdykoliv budeme potřebovat, takže klidně v noci. Takto využijeme solární systém opravdu naplno. Baterie něco stojí, ale za to budeme mít k dispozici mnohem více elektřiny z vlastního zdroje, a proto se to v mnoha systémech opravdu vyplatí.