Pro správné fungování sanitární buňky je základ těsnění. Těsnění zabraňuje vniknutí kapaliny do hrubé stavby. Pokud by se voda ze sprchy dostala ven, mohlo by to způsobit nenapravitelné poškození.
chcete-li utěsnit svou sprchu, musí být prostor pod akolem sprchy utěsněn – tedy podlaha a stěny. Pouze s pečlivým utěsněním získáte funkčně bezproblémový sprchový kout. Zejména rohy a spoje kolem sprchové vany musí být velmi dobře utěsněné.
Chcete-li zabezpečit sprchový kout proti prosakování, existuje několik druhů těsnících materiálů.
● Téměř každýtěsnící nátěr je v tekuté formě. Lze jej také snadno aplikovat pomocí malířského válečku. Pro rohy byste měli použít štětec – je to jednodušší. Tekuté těsnící materiály, jako je těsnící nátěr, jsou vhodné pro všechny domácí sprchy, které jsou vystaveny mimořádnému zatížení.
● Těsnicí páskapřipomíná nálepku, která je buď přilepená přes těsnicí barvy nebo přímo na stěnu. Těsnění s páskou je nezbytné v některých oblastech, jako jsou spáry kolem sprchové vany, průduchy, odtoky a spoje, ale jedná se pouze o doplňkové těsnění. Vždy musí následovat izolační nátěr.
● Utěsňovací stěrky jsou pravděpodobně příliš dobré pro domácí koupelnu. Díky své poněkud tvrdší konzistenci se hodí pro sprchy, které jsou vystaveny vysoké zátěži, jako jsou sprchové kabiny ve sportovních klubech nebo mládežnických ubytovnách.
Proces utěsnění může trvat déle – ale určitě byste si měli udělat čas. V následujících krocích vysvětlíme, jak provést utěsnění.
Připravte si povrch:oblast pod těsněním musí být vyrovnaná. Proto by měly být opraveny menší otvory nebo jiné kazy, dobře to půjde s lepidly na obklady. Důležité: lepidlo nechte důkladně vyschnout!
Prvnítěsnění na povrchu: po vysušení základu můžete začít prvním nátěrem. Začněte v rozích, které by měly být natřené. Stěny můžete upravit malířským válečkem. Důležité: izolace by měla končit až 30 centimetrů nad hlavou sprchy.
Uzavřete citlivé oblasti s těsnící páskoutěsně po lakování, pokud těsnicí materiál ještě není suchý. Utěsněte rohové spoje u sprchové vaničky s těsnící páskou. Předtím správně odřízněte těsnící pásku. Potom uzavřete potrubí, odtoky a spoje. Pro tento účel jsou k dispozici speciální těsnící pouzdra. Můžete si také nařezat manžety sami. Na všechna uzavřená místa přijde nátěr tmelu.
Důkladně pokryjtepodlahu těsněním. Sušení prvního tmelu trvá dvě hodiny.
Po uplynutí doby sušení se do mokré buňky aplikuje druhá vrstva těsnící hmoty. Celá těsnící vrstva by měla být zcela suchá. Proto byste měli jeden den počkat, aby sprcha byla zcela utěsněná.
Posledním krokem jsoudokončovací práce. Dlaždice se aplikují na těsnění. To se nejlépe provádí v procesu s tenkou vrstvou vodoodpudivé malty, kterou aplikujte přímo na těsnění. Nakonec uzavřete klouby silikonem. Při výběru silikonu je rozhodující kvalita. Špatný hygienický silikon nevydrží dlouho, namáhá podkladové sprchové prvky a je nutno pak jejich opětovné utěsnění.