O zimní zahradě v domě přemýšlí mnoho z nás. A není to vůbec špatný nápad. Pokud máme dům a dostatek prostoru a samozřejmě finančních prostředků, jen do toho!
Co si ujasníme, než začneme
· jak velká bude a jakého tvaru (musí vypadat vkusně nejen uvnitř, ale i z venku)
· jestli chceme zahradu užívat po celý rok
· k jaké světové straně ji chceme orientovat (ideální je jihovýchodní nebo jihozápadní orientace)
· jaké v ní budeme pěstovat rostliny, případně chovat živočichy
Konstrukci necháme odborníkům
Základní stavební konstrukce zimní zahrady je část našeho projektu, kterou rozhodně necháme profesionálům! Není to zrovna jednoduchá věc a ušetříme tak čas i investice. A hlavně – bude to určitě bezpečnější. U stavby nových domů je potřeba na zahradu myslet již ve fázi projektu. To je ideální. Dá se ale samozřejmě přistavit i ke stávajícímu domu, máme – li dost místa. Na výběr je více materiálů. Nejlevnější je konstrukce plastová. Lehká a odolná je ta z hliníku. Nejpřirozeněji a přírodně působí dřevěná. Každý má možnost vybrat, co se pro jeho záměr nejvíce hodí.
Vybereme rostliny
Nejlépe se v zimní zahradě daří subtropickým a tropickým rostlinám, které vyžadují stanoviště s teplotou okolo 20ºC a vysokou vzdušnou vlhkostí. Hodí se sem třeba citrusy, vybírat můžeme také z mnoha druhů sukulentů a kaktusů. Velice oblíbené jsou pro své krásné květy orchideje, begónie nebo ibišky. Také se zde vhodné umisťovat fíkusy a banánovníky. Můžeme zde nechávat na přezimování venkovní rostliny, které nejsou mrazuvzdorné.
Vybíráme nábytek
Interiér zimní zahrady doladí vhodně zvolený nábytek (křesla, stolky, pohovky) a doplňky (polštáře, dekorace). Jsou k dostání z různých materiálů, v mnoha provedeních i barevných variantách. Z materiálů se na tento nábytek používá kov, plast, ratan, dřevo i jejich kombinace. Pokud máme v úmyslu nábytek v teplém letním období používat pro posezení v zahradě, vybereme lehký materiál, aby se s ním dobře manipulovalo.